Óceán rejtőzik a földkéreg alatt: hatalmas földalatti víztömeget fedeztek fel
A Föld mély rétegében található úgynevezett gyűrűswoodit különleges tulajdonságai révén hatalmas vízkészletet tárol. Ez a vízmennyiség egy föld alatti óceánt rejt magában.
Számos új állatfajt fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport.
Fotó: SMARTEX/NHM/NOC
Eddig nem ismert, teljesen idegen kinézetű állatfajokra bukkant a Csendes-óceán legsötétebb mélységeiben egy nemzetközi kutatócsoport. A Clarion-Clipperton zónában, Mexikó és Hawaii között olyan különlegességeket fedeztek fel, amelyeket az emberiség még soha nem látott: olyan lényeket, amelyek egészen más életet élnek, a mélység állandó sötétjében – írja a Science Alert tudományos szaklap.
Ezek a területek a Földön a legkevésbé feltárt területek. Becslések szerint az itt lent élő tíz állatfaj közül csak egyet írt le a tudomány. Ez azon kevés esetek egyike, amikor a kutatók ugyanúgy részt vehetnek új fajok és ökoszisztémák felfedezésében, mint a 18. században”
– fogalmazott Thomas Dahlgren tengerökológus, a svédországi Göteborgi Egyetem munkatársa.
Egy bizonyos mélység alatt az óceán már bejárhatatlan az ember számára, így a 3500 és 5500 méter mélyre már távirányítású robotokkal jutottak le a kutatók. Az expedíció egyik leglátványosabb felfedezése az Elpidiidae családba tartozó átlátszó tengeri uborka, az unicumber névre hallgató élőlény, amely a legnagyobb a most felfedezett példányok közül.
Emellett üvegszivacsok, különböző féregszerű rákfélék, tengeri csillagok, korallok is a tudósok horgára akadtak, illetve megismertek egy látványos Barbie-rózsaszín tengeri malacot is.
A Clarion-Clipperton zóna kutatók által feltárt területét mélytengeri bányászat céljára használják, ami rendkívüli veszélyt tartogat a tengeri élőhelyekre, így a kutatók vizsgálják annak a lehetőségét, hogy védett állatokká nyilvánítsák a most felfedezett fajokat.